„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Moskitiera

Mosquitera, La · reż. Agustí Vila
Hiszpania 2009, 95’

Pokazy

28/06, 17:15 · Kino Centrum

Trailer

Czarna komedia absurdu, której bohaterowie wierzą, że jedyne czego powinni się bać, to komary. W reakcji na małżeński kryzys rodziców 15-letni Luis przestaje mówić, zaczyna za to znosić do domu bezpańskie psy i koty. Chłopiec czuje się odpowiedzialny za wszystko, co żyje. Liczba zwierząt nieustannie rośnie, poważnie utrudniając życie katalońskiej rodziny i zmuszając jej członków do podjęcia niestandardowych kroków... Odtwórczyni roli niemej, autystycznej babci, Geraldine Chaplin, uznała scenariusz filmu za jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek czytała.

Moskitiera to solidna, dobrze poprowadzona historia, osadzona w interesujących czasach. Inteligentna i dowcipna. Dialogi podlane są absurdalnymi zdarzeniami i sytuacjami.

Reżyser:Agustí Vila
Scenariusz:Agustí Vila
Muzyka:Alfons Conde
Zdjęcia:Neus Ollé-Soronellas
Montaż:Martí Roca
Obsada:Emma Suárez, Geraldine Chaplin, Marcos Franz, Eduars Fernández, Martina García, Àlex Batllori
Nagrody:Najlepszy Film, Nagroda Don Kichota – MFF Karlove Vary / Best Film, Don Quijote Award – IFF in Karlovy Vary (2010)