„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Dovidjenja, kako ste?

Goodbye, how are you? · reż. Boris Mitić
Serbia 2008, 60’

Pokazy

01/07, 11:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

To satyryczna bajka w formie dokumentu, która opowiada o bohaterze naszych czasów, który jest gotów umrzeć za swoje przekonania, ale brak mu wiary w cokolwiek innego... To nowy typ dokumentu, który odwołuje się do narracji typu „satirical-vérité” i składa z ponad 400 wyjątkowych „ujęć satyrycznych”, które kręcono przez trzy lata, odbywając trwającą 3 lata i mierzącą 50000 km podróż po bocznych drogach Bałkanów.

Tue Steen Miller tak podsumował to dzieło: „To trudny w odbiorze film, jeśli nie pochodzi się z Serbii czy krajów byłej Jugosławii. Takim widzom nie będzie łatwo w pełni docenić i poczuć tego nieustannego dialogu, jaki zachodzi tu między obrazem i słowem. Większość z tego to archiwa pokazujące miejsca i demonstracje, konflikty i zdarzenia wojenne. Są też i współczesne obrazy z Kosowa, ale i w tym przypadku przyjdzie nam się wielokrotnie poddać, bo w naszej pamięci nie znajdziemy żadnych punktów odniesienia. Całą naszą uwagę nieustannie przykuwają jednak obrazy, ton narracji i wypowiadane słowa”.

Reżyser:Boris Mitić
Scenariusz:Boris Mitić
Muzyka:Pascal Comelade
Zdjęcia:Radoslav Vladić
Montaż:Boris Mitić
Obsada:Nebojsa Glogovac (głos/voice)
Nagrody:Grand Prix na MFF Mediawave w Gyor / Grand Prix – Mediawave Gyor, Wyróżnienie na MFF Documenta Madrid / Honorable Mention – Documenta Madrid

Boris Mitić urodził się w 1977 roku w Leskovac na południu Serbii. Mieszkał na kilku kontynentach, ukończył studia na kierunku komunikacja masowa, aby później osiedlić się w Belgradzie,wziąć udział w wojnie, przepracować 5 lat na wysokim stanowisku w mediach międzynarodowych. Dzięki temu zrozumiał kilka spraw i poświęcił resztę swojego życia rodzinie, piłce nożnej i tworzeniu kreatywnych filmów dokumentalnych.

Filmografia:
2003 Pretty Dyana
2004 Unmik Titanik
2009 Goodbye, how are you?