X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Bhumika

Role, The · reż. Shyam Benegal
Indie 1977, 142’

Pokazy

22/10, 17:45 · Baj Pomorski – sala B

W arcydziele autorstwa Shyama Benegala, bazującym na pamiętnikach Hansy Wadkar — aktorki mówiącej w języku marathi, Smita Patil daje zachwycający popis kunsztu aktorskiego, wcielając się w rolę Ushy. Wyzwala się ona z okowów krępującego ją małżeństwa ze znacznie starszym od siebie mężczyzną. Będąc jej menedżerem, stara się kontrolować jej życie nawet wtedy, gdy Usha wdaje się w niespełniony romans z egocentrycznym reżyserem filmowym i żonatym mężczyzną o tyrańskich skłonnościach. Arcydzieło Shyama Benegala odtwarza i interpretuje rolę aktorki w indyjskiej kulturze, nawiązując do kina popularnego oraz wcześniejszych gatunków sztuki aktorskiej.

Reżyser:Shyam Benegal
Scenariusz:Satyadev Dubey, Girish Karnad, Shyam Benegal
Muzyka:Vanraj Bhatia
Zdjęcia:Govind Nihalani
Montaż:Bhanudas Divakar
Obsada:Smita Patil, Anant Nag, Naseeruddin Shah, Amol Palekar, Amrish Puri, Sulabha Deshpande, Mohan Agashe
Nagrody:National Film Awards, Indie / India – Najlepsza aktorka, Najlepszy scenariusz / Best Actress, Best Screenplay (1978); Nagrody Filmfare, Indie / Filmfare Awards, India – Najlepszy film / Best Film (1978); Nagroda Golden Plaque / Golden Plaque (MFF w Chicago / Chicago Film Festival 1978)

Shyam Benegal urodził się w grudniu 1934 r. w Hajdarabadzie. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pracował w reklamie. Jego debiut filmowy Ankur (1974) stał się ważnym głosem w kinie indyjskiej Nowej Fali. Benegal jest laureatem prestiżowego, indyjskiego orderu Padma Bhushan oraz nagrody Soviet Land Nehru i Nagrody Państwowej ZSRR. Pośród jego pozostałych filmów znajdziemy Nishaant (Koniec nocy), Junoon (Obsesja), Kalyug, Trikal (Trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość), Zubeidaa, Samar oraz nowsze dzieła Welcome to Sajjanpur i Well Done Abba. Obecnie Benegal jest posłem w parlamencie (w izbie wyższej — Rajya Sabha) oraz członkiem rządu indyjskiego.

Program 2012

Google Translate