X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kondura

Boon, The · reż. Shyam Benegal
Indie 1978, 137’

Pokazy

24/10, 15:30 · Baj Pomorski – sala B

Jogamma to wdowa po kapłanie Range Rao z kasty braminów. Mieszka w nadbrzeżnej wiosce na południu Indii wraz z dwoma żonatymi synami — Narsimhą, który ożenił się z Seethammą i ma z nią dwóch synów oraz Parasuramem, którego żoną jest Ansuya. Narsimha dogląda ich wspólnego majątku oraz pracuje jako urzędnik i często łaja Parsurama, aby zrobił coś ze swoim życiem. Nie mogąc znieść drwin ze strony swojej rodziny sfrustrowany Parsuram postanawia uciec z domu. W czasie ucieczki spotyka jednak mędrca o imieniu Kondura, o który — jak głosi legenda — od wieków zamieszkuje na dnie morza. Kondura obdarza go błogosławieństwem i nakazuje używać swojego nowego daru z umiarem oraz zachować wstrzemięźliwość. Parsuram powątpiewa jednak w moc daru i wraca do domu. Tam dowiaduje się o Guru — kolejnej osobie, która dostąpiła daru znajdowania wody nawet w obszarach zaatakowanych przez suszę i prosi go o pomoc w wykopaniu studni. Guru zgadza się pomóc i wkrótce obaj odnajdują źródło wody. Parsuram twierdzi teraz, że ma dar rozmawiania z Boginią w lokalnej świątyni Mandir. Sprawy przybierają nieoczekiwany obrót, gdy wieśniacy pojmują, że Parsuram mówił prawdę. Dzięki swoim zdolnościom niebawem młodzieniec sam staje się mędrcem.

Reżyser:Shyam Benegal
Scenariusz:Girish Karbad, Arudra (dialogi / dialogues)
Muzyka:Vanraj Bhatia
Zdjęcia:Govind Nihalani
Obsada:Smita Patil, Anant Nag, Amrish Puri, Shekhar Chatterjee, Sulabha Deshpande, Satyadev Dubey, Prabhakar Reddy, Vanisree

Shyam Benegal urodził się w grudniu 1934 r. w Hajdarabadzie. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pracował w reklamie. Jego debiut filmowy Ankur (1974) stał się ważnym głosem w kinie indyjskiej Nowej Fali. Benegal jest laureatem prestiżowego, indyjskiego orderu Padma Bhushan oraz nagrody Soviet Land Nehru i Nagrody Państwowej ZSRR. Pośród jego pozostałych filmów znajdziemy Nishaant (Koniec nocy), Junoon (Obsesja), Kalyug, Trikal (Trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość), Zubeidaa, Samar oraz nowsze dzieła Welcome to Sajjanpur i Well Done Abba. Obecnie Benegal jest posłem w parlamencie (w izbie wyższej — Rajya Sabha) oraz członkiem rządu indyjskiego.

Program 2012

Google Translate