X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Sadgati

Deliverance · reż. Satyajit Ray
Indie 1981, 52’

Pokazy

23/10, 18:00 · Baj Pomorski – sala B

Dukhi (w tej roli Om Puri) to parias z kasty nietykalnych, który udaje się do wioskowego bramina, aby zgodnie z indyjską sztuką astrologiczną wyznaczył pomyślną datę na wesele córki. Bramin podejmuje się tego zadania, ale w zamian zmusza Dukhiego do niewolniczej służby przy pracach domowych. Mimo postępującej choroby i słabości Dukhi zgadza się na taką wymianę i zaczyna czyszczenie domu i stajni bramina. Praca w palącym słońcu i przy niedostatecznych racjach żywnościowych kończy się jednak jego śmiercią. Jego zwłoki leżą blisko drogi używanej przez braminów i prowadzącej do wioskowej studni. Ze strachu przed policją droga ta nie jest uczęszczana przez ludzi należących do kasty pariasów. Co w takim razie stanie się ze zwłokami niedotykalnego, którego nikt nie chce dotknąć?

Reżyser:Satyajit Ray
Scenariusz:Satyajit Ray, Amrit Rai (dialogi / dialogues)
Muzyka:Satyajit Ray
Zdjęcia:Soumendu Roy
Montaż:Dulal Dutta
Obsada:Smita Patil, Om Puri, Mohan Agashe, Richa Mishra, Gita Siddharth
Nagrody:National Film Awards, India – Specjalna Nagroda Jury / Special Jury Award (1981)

Satyajit Ray (1921–1992) urodził się w Kalkucie w rodzinie pochodzenia bengalskiego, która cieszyła się wielką sławą w świecie sztuki i literatury. Ray nakręcił trzydzieści siedem filmów, wśród których były filmy pełnometrażowe, dokumentalne i krótkometrażowe. Był ponadto autorem dzieł z gatunku fikcji literackiej, wydawcą, ilustratorem, grafikiem oraz krytykiem filmowym. W czasie swojej kariery otrzymał szereg ważnych nagród, a w tym 32 nagrody Indian National Film, kilka nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych oraz ceremoniach rozdaniach nagród oraz honorowego Oscara za całokształt twórczości (w 1992 r.). W 1992 r. rząd indyjski uhonorował go orderem Bharat Ratna — najwyższym odznaczeniem cywilnym.

Program 2012

Google Translate