X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Umbartha

Threshold, The · reż. Jabbar Patel
Indie 1981, 151’

Pokazy

22/10, 15:30 · Kino Centrum

Mimo braku wsparcia ze strony rodziny Savitri stara się rozwijać karierę jako pracownik opieki społecznej w instytucji ds. kobiet będących ofiarami przemocy lub trudnej sytuacji życiowej. Savitri stara się pogodzić wymagania zawodowe oraz żądania lokalnych biznesmenów i polityków. Oskarżona o spowodowanie śmierci dwóch pacjentek zakładu Savitri musi zdecydować, czy walczyć z zarzutami czy powrócić na łono rodziny, która jest jej zupełnie obca. W rolę Savitri wciela się Smita Patil. Portretuje kobietę wyrastającą poza subtelne, ale mocno krępujące ją łańcuchy nałożone przez rodzinę, która pod pozorami postępowości ukrywa typowo patriarchalną strukturę.

Reżyser:Jabbar Patel
Scenariusz:Vijay Tendulkar, Vasant Dev (dialogi / dialogues)
Muzyka:Hridaynath Mangeshkar, Ravindra Sathe
Zdjęcia:Rajan Kinagi
Montaż:N.S. Vaidya
Obsada:Smita Patil, Girish Karnad, Shrikant Moghe, Ashalata
Nagrody:National Film Awards, Indie – Najlepszy Film Indyjski w języku marathi / National Film Awards, India – Best Marathi language film (1982); Nagroda Maharashtra State Awards – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka / Maharashtra State Awards – Best film, Best director, Best actress (1981)

Jabbar Patel działa aktywnie na polu filmowym i teatralnym. Międzynarodowy rozgłos zyskał filmem Ghashiram Kotwal. Debiutował w 1975 r. filmem Samanaa, który był pokazywany na berlińskim festiwalu filmowym. Bezpośrednio potem nakręcił musical dla rodu Mangeshkar — legendarnej rodziny muzyków indyjskiej. Filmy Sinhasan i Umbartha są nadal uważane za kamienie milowe w budowaniu nowoczesnego kina indyjskiego. Patel zrealizował nie tylko produkcje pełnometrażowe, ale także kilka dokumentów dotyczących luminarzy świata kultury. Jabbar Patel jest z zawodu doktorem medycyny i od 1971 r. prowadzi praktykę lekarską.

Program 2012

Google Translate