X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Wymyk

Wymyk · reż. Grzegorz Zgliński
Polska 2011, 85’

Pokazy

25/10, 17:00 · Kino Centrum

Trailer

Twoje życie może zmienić się w ułamku sekundy. Alfred żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców — wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przeradza się w otwarty konflikt. Tego dnia Alfred zrobi coś, co zmieni jego życie na zawsze. Tak reżyser pisze o głównym bohaterze: „Zawsze staram się pokazać ludzi na ekranie jako postacie złożone, niejednoznaczne. Interesują mnie ich postawy wobec sytuacji ekstremalnych. Bo czasem zdarza się, że kiedy nieoczekiwanie sytuacja ich zaskakuje, reagują wbrew deklarowanym poglądom i przyzwyczajeniom. Wówczas bezwiednie odsłaniają głęboko przedtem skrywaną cząstkę swojej natury. (…) Przyparci do muru, wiją się i bronią w tragikomicznych grymasach, aż w końcu, zmuszeni przez otoczenie, zdejmują maski, które noszą na co dzień, dzięki czemu ocalają coś, co okazuje się dla nich najważniejsze — miłość. O tym właśnie opowiada ten film.”

Reżyser:Grzegorz Zgliński
Scenariusz:Grzegorz Zgliński, Janusz Margański
Muzyka:Jacek Grudzień, Mariusz Ziemba
Zdjęcia:Witold Płóciennik
Montaż:Leszek Starzyński
Obsada:Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Anna Tomaszewska
Nagrody:Złote Lwy / Golden Lions – Najlepszy Scenariusz, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca / Best Screenplay, Best Supporting Female Character – FPFF Gdynia / Gdynia Film Festival (2011); Brązowe Grono / Bronze Grape Award – Najlepszy Film / Best Film – Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer (2012); Nagroda Jury Ekumenicznego, Nagroda specjalna Jury dla najlepszego aktora / Ecumenical Film Prize, Special Jury Award for Best Actor – WFF (2012)

Grzegorz Zgliński (Greg Zglinski) urodził się w 1968 roku. Jest reżyserem filmowym, ale także producentem, scenarzystą, montażystą i kompozytorem muzyki filmowej. Absolutorium uzyskał w 1996 roku pod opieką artystyczną Krzysztofa Kieślowskiego na wydziale reżyserii filmowej w PWSFTViT w Łodzi. Był gitarzystą w formacjach rockowych w Zurychu w Szwajcarii, gdzie mieszkał przez 15 lat. Był także reżyserem seriali takich jak: Paradoks, Londyńczycy i PittBull.

Filmografia:

  • 2011 – Wymyk
  • 2004 – Cała zima bez ognia / Tout un hiver sans feu
  • 2001 – Na swoje podobieństwo / Our Own Image

Program 2012

Google Translate