X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tu było kino

Tu było kino · reż. Krzysztof Nowicki
Polska 2011, 20’

Pokazy

24/10, 13:00 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

To nie tylko film o starych bydgoskich kinach, które działały w Bydgoszczy przez ponad dwadzieścia lat. Film to przede wszystkim „opowieść o przemijaniu i podróż w świat ludzkich wspomnień”. Młody reżyser z Bydgoszczy stawia dwa krzesła ze zlikwidowanego, przedwojennego bydgoskiego kina „Pomorzanin” w miejscach, gdzie kiedyś działały inne bydgoskie kina i zaprasza przechodniów do rozmowy. W bardzo ciekawej rozmowie Krzysztofa z Joanną Lach z Gazety Wyborczej reżyser ujawnia „kuchnię” filmu: „Wykorzystałem elementy performance. Dwa czerwone kinowe krzesła z Pomorzanina przez pół roku ustawiałem przed dawnymi kinami. Ingerowałem w spokojny ruch okolicy. Czekałem na reakcję ludzi. A oni siadali i wspominali. Chociażby starsi państwo, którzy opowiadali o swoich ulubionych porankach filmowych. Zaskoczyło mnie to, jak bardzo niektórzy z nich za nimi tęsknią i jak mocno czują się z nimi związani. Duże wrażenie robiły na mnie także kina poza dawnym centrum miasta. Na przykład Słońce na Górzyskowie czy Mimoza przy rondzie Grunwaldzkim. Teraz jest tam centrum handlowe, a kiedyś były działki. Nawet tam było miejsce dla kultury.”

Reżyser:Krzysztof Nowicki

Krzysztof Nowicki to jedna z najciekawszych postaci regionalnego kina. Autor nagradzanego Basenu z 2010 roku, lider bydgoskiej grupy Koloroffon, która koncentruje się na kinie dokumentalnym, bardzo subtelnym, kameralnie obserwującym tzw. „zwykłego człowieka” i jego kłopoty, codzienność.

Program 2012

Google Translate