X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Michael

Michael · reż. Markus Schleinzer
Austria 2011, 96’

Pokazy

24/10, 11:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Dramat opowiadający o pięciu miesiącach z życia pedofila, który trzyma w swojej piwnicy 10-letniego chłopca. Tak o filmie mówi jego reżyser: „W czasie pracy nad filmem Michael z jednej strony bardzo dbałem o warstwę narracyjną (…). Z drugiej strony, która była dla mnie znacznie ważniejsza, zająłem się wiarygodną metodą opowiedzenia takiej historii. Jest to w końcu film o przestępcy. Trzeba więc opowiedzieć go z perspektywy jego świata i jego oglądu rzeczy. Zupełnie świadomie powstrzymałem się w Michaelu od jakiegokolwiek moralizatorskiego osądu czy objaśniania. Mamy tu tylko mężczyznę, dziecko i zachodzące między nimi interakcje. Chciałem stworzyć coś, na co widz musi się otworzyć. Wtedy naprawdę zobaczy, czym jest ten film i jak wpływa na jego psychikę. I chcę, aby się przyjrzał tym właśnie uczuciom. Uważam, że w ten sposób spajają się społeczeństwa i ludzie, a to prowadzi do postępu. Społeczeństwo rozwija się tak dalece, jak skutecznie potrafi radzić sobie z tymi, którzy łamią jego zasady.”

Reżyser:Markus Schleinzer
Scenariusz:Markus Schleinzer
Muzyka:Lorenz Dangel
Zdjęcia:Gerald Kerkletz
Montaż:Wolfgang Widerhofer
Obsada:Michael Fuith, David Rauchenberger, Christine Kain, Ursula Strauss, Victor Tremmel
Nagrody:Oficjalna Selekcja / Offical Selection – MFF w Cannes / IFF in Cannes (2011)

Markus Schleinzer urodził się w 1971 roku w Wiedniu. W latach 1994–2012 pracował jako kierownik ds. obsady. W tym czasie wziął udział w ponad 60 produkcjach pełnometrażowych, w tym: Lovely Rita, Hotel i Lourdes Jessiki Hausner, Upały Ulricha Seidla, Śpioch i Biegacz Benjamina Heisenberga, Kobiety bez mężczyzn Shirin Neshat oraz Pianistka, Czas wilka i Biała wstążka Michaela Hanekego — do ostatniego z nich zajmował się także castingiem do ról dziecięcych oraz instruktażem i przygotowaniem scen kręconych z ich udziałem. Michael to jego pełnometrażowy debiut.

Program 2012

Google Translate