X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Oddech

Atmen · reż. Karl Markovics
Austria 2011, 90’

Pokazy

20/10, 17:30 · Kino Centrum

Trailer

Zwolniony warunkowo z aresztu dla młodocianych przestępców 19-letni Roman ma małe szanse na powrót do normalnego życia. Nie ma rodziny i słabo radzi sobie w kontaktach społecznych. Po kilku nieudanych próbach podjęcia pracy, Roman zostaje w końcu zatrudniony na okres próbny w miejskiej kostnicy w Wiedniu. Pewnego dnia ma do czynienia z ciałem martwej kobiety, która nosi to samo nazwisko co on. Roman zaczyna się po raz pierwszy w życiu zastanawiać nad swoją przeszłością. Zaczyna szukać swojej matki. Wnikliwy wgląd w ludzką psychikę, okrzyknięty jednym z najlepszych filmów Festiwalu w Cannes, w sekcji Director’s Fortnight.

Reżyser:Karl Markovics
Scenariusz:Karl Markovics
Muzyka:Herbert Tucmandl
Zdjęcia:Martin Gschlacht
Montaż:Alarich Lenz
Obsada:Thomas Schubert, Karin Lischka, Gerhard Liebmann, Georg Friedrich, Stefan Matousch
Nagrody:Label Europa Cinema / Europa Cinemas Label – Najlepszy film europejski / Best European Film (Cannes, 2011); Konkurs Debiutów Reżyserskich / Director’s Debuts Competition – Najlepszy debiut reżyserski / Best Director Debut (Camerimage, 2011)

Karl Markovics urodził się w 1963 roku w Wiedniu. Jest cenionym aktorem scenicznym, wystąpił w wielu sztukach teatralnych i musicalach. W 2007 roku zagrał główną w filmie Stefana Ruzowitzky’ego Fałszerze (Oscar dla najlepszego filmu zagranicznego). Niedawno zagrał w thrillerze Tożsamość i dramacie wojennym Süskind. Film Oddech to jego debiut jako reżysera i scenarzysty.

Filmografia:

  • 2011 – Oddech / Breathing

Program 2012

Google Translate