X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Nordrand

North Face · reż. Philipp Stölzl
Austria, Niemcy, Szwajcaria 2008, 121’

Pokazy

22/10, 22:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Austria, lata 30. Dwaj niemieccy śmiałkowie decydują się zaatakować niezdobyty do tej pory alpejski szczyt Eiger. Jego północna ściana ze względu na tragiczne żniwo, jakie zbiera, zwana jest Ścianą Śmierci. W ślad za nimi rusza para austriackich alpinistów. Wspinaczka zamienia się w tragiczną walkę o przeżycie... Ze względu na liczne ofiary, które pochłonął, Nordwand bywa nazywany Mordwand (Ściana Śmierci). Do podejścia nieprzebytą drogą przystępują dwaj znudzeni monotonią służby bawarscy żołnierze, Toni Kurz i Andreas Hinterstoisser. Oprócz nich do wyścigu staje również konkurencyjna para austriackich alpinistów. W ślad za niemieckimi śmiałkami pod Eiger udaje się Henry Arau, doświadczony dziennikarz, którzy zamierza napisać propagandowy artykuł o wyczynie Bawarczyków. Ekstremalną wspinaczkę śledzą z hotelowego tarasu za pomocą lunet dziennikarze i prominentni przedstawiciele władz.

Reżyser:Philipp Stölzl
Scenariusz:Christoph Silber, Rupert Henning, Johannes Naber, Phillip Stölzl
Muzyka:Christian Kolonovits
Zdjęcia:Kolja Brandt
Montaż:Sven Buddelmann
Obsada:Benno Fürmann, Florian Lukas, Johanna Wokalek, Ulrich Tukur, Georg Friedrich
Nagrody:Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk / Best Cinematography, Best Sound – German Film Award (2009)

Philipp Stölzl urodził się w 1967 roku w Monachium. Debiutował na dużym ekranie dramatem obyczajowym Baby w 2002 roku. Filmowy warsztat doskonalił, kręcąc teledyski gwiazd popu i rocka — na koncie ma m.in. wideoklipy Madonny, grupy Garbage i Rammstein. Jest reżyserem filmu Zakochany Goethe, a ostatnio nakręcił thriller The Expatriate.

Filmografia:

  • 2012 – The Expatriate
  • 2010 – Zakochany Goethe / Young Goethe in Love
  • 2008 – Północna ściana / North Face
  • 2002 – Baby

Program 2012

Google Translate