X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Raj: miłość

Paradies: Liebe · reż. Ulrich Seidl
Austria, Francja, Niemcy 2012, 120’

Pokazy

21/10, 22:30 · Kino Centrum

Trailer

Tytułowy „raj” to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się na poszukiwanie tzw. „beach boysów”, czyli młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia. Rzeczywistość okazuje się jednak daleka od rajskiego ideału. Wędrując od plaży do plaży z nadzieją na znalezienie prawdziwego uczucia, zmieniając kolejnych ciemnoskórych kochanków, przeżywa jedno rozczarowanie za drugim. Tracąc wrażliwość i stopniowo pozbywając się złudzeń dochodzi do gorzkiego wniosku — na kenijskich plażach miłość nie jest wcale wymarzonym rajem, lecz płatną transakcją, która staje się zakamuflowaną formą prostytucji. Raj: miłość to pierwsza część filmowej trylogii reżysera, którą scala tytuł Raj.

Reżyser:Ulrich Seidl
Scenariusz:Ulrich Seidl, Veronika Franz
Muzyka:Gerrit Wunder
Zdjęcia:Wolfgang Thaler, Ed Lachman
Montaż:Christof Schertenleib
Obsada:Margarete Tiesel, Peter Kazungu, Inge Maux, Dunja Sowinetz, Helen Brugat, Gabriel Mwarua, Carlos Mkutano
Nagrody:FIPRESCI – MFF w Cannes / IFF in Cannes (2012)

Ulrich Seidl ur. w 1952 roku w Wiedniu reżyser, scenarzysta, producent. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych austriackich reżyserów, uważany za skandalistę, który lubi łamać społeczne tabu i przekraczać w swoich filmach społeczne i obyczajowe granice. Uprawia kino na pograniczu filmu fabularnego i dokumentalnego. Kontakt z filmem nawiązał w wieku 26 lat, gdy rozpoczął studia w Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Jego filmy przyniosły mu międzynarodową sławę i uznanie. Jest laureatem wielu nagród filmowych.

Filmografia:

  • 2012 – Raj: Miłość / Paradise: Love
  • 2007 – Import / Export
  • 2001 – Upały / Dog Days
  • 1995 – Zwierzęca miłość / Animal Love
  • 1992 – Trzeba się liczyć ze stratami / Losses to be expected

Program 2012

Google Translate