X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Koń turyński

Torinói ló · reż. Béla Tarr
Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria 2011, 149’

Pokazy

26/10, 13:00 · Kino Centrum

Trailer

3 stycznia 1889 roku, niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche, wychodząc z turyńskiego hotelu, dostrzegł okładanego przez woźnicę kolejnymi batami konia. Pisarz starał się ochronić zwierzę, lecz bezskutecznie i w dodatku uległ wypadkowi. Wkrótce u Nietzschego została zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna. Autor, aż do swojej śmierci nie napisał już żadnego dzieła. Sam film koncentruje się na historii woźnicy, jego córki oraz tytułowego konia. Koń turyński to film ascetyczny, surowy i enigmatyczny.

Reżyser:Béla Tarr
Scenariusz:László Krasznahorkai, Béla Tarr
Muzyka:Mihály Vig
Zdjęcia:Fred Kelemen
Montaż:Ágnes Hranitzky
Obsada:Erika Bók, János Derzsi, Mihály Kormos, Volker Spengler
Nagrody:Nagroda Grand Prix Jury – Srebrny Niedźwiedź, FIPRESCI / The Grand Prix Jury Award – Silver Bear and FIPRESCI awards (Berlinale, 2011)

Béla Tarr — ur. w 1955 roku w Pécsu węgierski awangardowy scenarzysta i reżyser. W 1981 roku ukończył wydział reżyserii Wyższej Szkoły Filmowej w Budapeszcie. Jako filmowiec-amator należał do Studia im. Béli Balazsa. W latach 1989–1990 był stypendystą DAAD w Berlinie, a od 1990 r. jest docentem berlińskiej Akademii Filmowej. Od 1997 roku jest także członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Początkowo tematami jego filmów były problemy społeczne, z jakimi borykały się Węgry w latach 80., a głównymi bohaterami — ludzie z marginesu społecznego. Z czasem jednak Béla Tarr zaczął skupiać się głównie na zagadnieniach metafizycznych, problemach natury ludzkiej, samotności, deformacji psychiki i kalectwa.

Filmografia (wybrana):

  • 2011 – Koń turyński / The Turin Horse
  • 2007 – Człowiek z Londynu / The Man from London
  • 2000 – Harmonie Werckmeistera / Werckmeister Harmonies
  • 1994 – Szatańskie tango / Satan’s Tango
  • 1988 – Potępienie / Damnation
  • 1984 – Jesienny almanach / Autumn Almanac
  • 1982 – Ludzie z prefabrykatów / The Prefab People
  • 1978 – Hotel Magnezit

Program 2012

Google Translate