X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Hemel

Hemel · reż. Sacha Polak
Holandia, Hiszpania 2012, 80’

Pokazy

25/10, 13:00 · Kino Centrum

Trailer

Hemel prowadzi wojnę podjazdową z każdym mężczyzną z miasta, poszukując różnicy między seksem i miłością. Od czasu śmierci matki Hemel bardzo zbliżyła się do swojego ojca, Gijsa. Wokół niego zawsze przewijają się korowody kobiet, ale w oczach córki żadna z nich nie stanowi zagrożenia dla niezwykłego związku, jaki ich łączy. Sprawy przybierają inny obrót, gdy Gijs zakochuje się w Sophnie, młodej licytatorce. W czasopiśmie „Variety” znalazł się taki oto opis tego filmu, autorstwa Boyda Van Hoeija: „W pierwszym zderzeniu Hemel zdaje się być holenderską wersją Wstydu. Debiut filmowy Sachy Polak różni się jednak o wspomnianego filmu Steve’a McQueen’a, ponieważ poświęca wiele uwagi złożonym relacjom rodzinnym, które stanowią podłoże psychologicznego portretu bohaterki i przenikają wszystkie jej działania. Przepięknie przedstawiona scena, w której córka za kilka chwil wypuści z objęć swojego ojca z pewnością zapadnie na długo w pamięć, czyniąc z Polak nazwisko warte zapamiętania.

Reżyser:Sacha Polak
Scenariusz:Helena van der Meulen
Zdjęcia:Daniël Bouquet
Montaż:Axel Skovdal Roelofs
Obsada:Hannah Hoekstra, Hans Dagelet, Rifka Lodeizen, Mark Rietman, Ward Weemhoff, Ali Ben Horsting
Nagrody:FIPRESCI – Nagroda w sekcji „Forum”, Sacha Polak / FIPRESCI Price in „Forum” Section for Sasha Polak (Berlinale, 2012)

Sacha Polak urodziła się w 1982 roku. W 2006 roku ukończyła Holenderską Szkołę Filmową i Telewizyjną (NFTVA), a jej filmem dyplomowym był krótkometrażowy Teer, który pokazywano na kilku międzynarodowych festiwalach filmowych. Potem zrealizowała kolejne formy krótkometrażowe, tj. El Mourabbi (2007), Drang (2008) i Under the Table (2008). W 2009 roku wzięła udział w warsztatach reżyserskich organizowanych przez Binger Filmlab. Hemel to pełnometrażowy debiut Sachy Polak.

Filmografia:

  • 2012 – Hemel

Program 2012

Google Translate