X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

We mgle

V tumane · reż. Sergei Loznitsa
Holandia, Niemcy, Rosja, Białoruś, Łotwa 2012, 127’

Pokazy

24/10, 17:15 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Zachodnia granica Związku Radzieckiego, 1942 r. Cały region jest okupowany przez Niemców, a lokalni partyzanci prowadzą brutalne walki odwetowe. Niedaleko od wioski, w której mieszka pracownik kolei Suszenja wraz z rodziną, dochodzi do wykolejenia pociągu. Niezwiązany z tym zdarzeniem Suszenja oraz grupa sabotażystów zostają aresztowani, ale niemiecki oficer postanawia, że nie powiesi go z pozostałymi partyzantami. Suszenja odzyskuje wolność, w okolicy szybko rozchodzą się plotki o jego rzekomej zdradzie, a zlecenie wyjścia z lasu i pomszczenia śmierci współtowarzyszy broni otrzymują partyzanci Burow i Wojtek. W czasie prowadzenia pojmanego Suszenji przez las obaj partyzanci wpadają w zasadzkę. Nieoczekiwanie Suszenja zostaje sam na sam z rannym wrogiem. Głęboko w pradawnym lesie, gdzie nie istnieją kategorie przyjaciół czy wrogów i zanika całkowicie granica między zdradą a heroizmem, los zmusza bohatera do podjęcia wyboru moralnego w niemoralnych warunkach.

Reżyser:Sergei Loznitsa
Scenariusz:Sergei Loznitsa
Zdjęcia:Oleg Mutu
Montaż:Danielius Kokanauskis
Obsada:Vladimir Svirski, Vlad Abashin, Sergei Kolesov, Nikita Peremotovs, Julia Peresild
Nagrody:Cannes, FIPRESCI Award – Najlepszy film / Best Film (2012); Najlepszy Film / Best Film (MFF Odessa / IFF in Odessa, 2012); Golden Apricot (MFF w Erywaniu / IFF in Yerevan, 2012)

Sergei Loznitsa urodził się w 1964 roku w Baranowiczach na Białorusi (dawne ZSRR). Dorastał w Kijowie, gdzie ukończył Narodowy Techniczny Uniwersytet Ukrainy, uzyskując dyplom z inżynierii i matematyki. Przez kilka lat pracował jako naukowiec w Instytucie Cybernetyki i zajmował się rozwojem systemów ekspertowych i sztucznej inteligencji. W 1991 roku podjął studia w Państwowym Instytucie Kinematografii Federacji Rosyjskiej (WGiK) w Moskwie (ukończył je w 1997 roku). Produkcją filmów zajął się w prestiżowym Studiu Filmów Dokumentalnych w Petersburgu. W 2001 roku przeprowadził się wraz z rodziną do Niemiec.

Filmografia:

  • 2012 – We mgle / In the Fog
  • 2010 – Moje szczęście / My Joy

Program 2012

Google Translate