X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kuma

Kuma · reż. Umut Dag
Austria 2012, 93’

Pokazy

21/10, 22:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Kuma opowiada historię dwóch kobiet. Fatma dobiega pięćdziesiątki i jest gospodynią domową z szóstką dzieci. Mieszka wprawdzie w Wiedniu, ale dorastała w Turcji, przez co uparcie trwa przy tradycjach i wartościach wyniesionych z ojczyzny. Ayse ma dopiero 19 lat i w pierwszej scenie filmu widzimy jej zaślubiny z 21-letnim synem Fatmy, Hasanem. Ceremonia ma miejsce w tureckiej wsi, a bezpośrednio po ślubie nowa rodzina zabiera Aysę do Wiednia. Tam wychodzi na jaw, że wszystko zostało ukartowane... ponieważ Ayse ma zostać kumą (drugą żoną) męża Fatmy Mustafy, który ma 60 lat. Fatma walczy z rakiem i obawia się o przyszłość rodziny, gdyby walka z chorobą zakończyła się jej śmiercią. Pomimo trudności Ayse wypełnia swoją rolę z dużym wyczuciem i determinacją i zajmuje się całą rodziną w czasie, gdy Fatma poddaje się kolejnej chemioterapii. Ayse zachodzi niebawem w ciążę i obie kobiety są szczęśliwe. Zapowiedź narodzin nowego dziecka zmiękcza także serce Nurcan — jedej z córek Fatmy, która zmienia stosunek do Ayse. Z biegiem czasu obie młode kobiety bardzo się do siebie zbliżają.

Reżyser:Umut Dag
Scenariusz:Petra Ladinigg
Muzyka:Iva Zabkar
Zdjęcia:Carsten Thiele
Montaż:Claudia Linzer
Obsada:Nihal G. Koldas, Begüm Akkaya, Vedat Erincin, Murathan Muslu, Alev Imak, Aliye Esra Salebci
Nagrody:Film otwarcia w sekcji Panorama w ramach MFF w Berlinie / Opening film in the Panorama Section within the Official Programme of the Berlin IFF (2012); Specjalna Nagroda Publiczności / Special Audience Price – FF w Lecce / Film Festival in Lecce (2012)

Umut Dag urodził się w 1982 roku. Dorastał w wiedeńskiej dzielnicy Brigittenau, jako najstarszy syn w rodzinie emigrantów kurdyjskich. Po ukończeniu nauki w szkole biznesu Vienna Business School rozpoczął studia dotyczące rozwoju międzynarodowego, teologii i pedagogiki. W 2006 roku rozpoczął naukę reżyserii na Wiedeńskiej Akademii Filmowej pod kierunkiem Petera Patzaka i Michaela Haneke. Jego film Papa otrzymał w 2011 roku nagrodę dla debiutantów First Steps Award za najlepszy film średniometrażowy.

Filmografia:

  • 2012 – Kuma
  • 2011 – Papa (film średniometrażowy / medium-length film)

Program 2012

Google Translate