X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

La lapidation de Saint Étienne

Stoning of Saint Stephen, The · reż. Pere Vilà i Barceló
Hiszpania, Francja 2012, 80’

Pokazy

22/10, 18:30 · Kino Centrum

Trailer

Étienne to stary, schorowany człowiek, który mieszka samotnie w ciasnym i zagraconym mieszkaniu. Nie zamierza pozbywać się zgromadzonych przedmiotów i w ogóle nie zamierza się wyprowadzić, mimo że mieszkanie nie należy do niego. Odmawia rozmowy z pracownikiem socjalnym, sąsiadami oraz właścicielem mieszkania, ponieważ uważa, że w jego murach wciąż znajdują się duchy jego zmarłej żony i córki. Zachowanie prezentowane przez bohatera filmu nie należy do rzadkości we współczesnym świecie, a tytuł filmu nawiązuje do często spotykanego sposobu przedstawiania męczeństwa Świętego Szczepana. Starość i samotność nie zostają przedstawione w ramach typowej narracji psychologicznej, a film snuje opowieść o głównym bohaterze, budując wątki o różnym stopniu nasilenia warstwy emocjonalnej. Nie dowiemy się zbyt wiele o przeszłości Étienne, a powodów jego dziwacznego zachowania możemy domyślać się jedynie ze wskazówek, których sam nam udziela.

Reżyser:Pere Vilà i Barceló
Scenariusz:Pere Vilà i Barceló, Laura Merino
Muzyka:Jordi Casadevall
Zdjęcia:Jose Luis Bernal
Montaż:David Perez
Obsada:Lou Castel, Marie Payen, Luis Rego
Nagrody:Oficjalna selekcja / Official selection – MFF w Karlowych Warach / Karlovy Vary IFF (2012)

Pere Vilà i Barceló urodził się w 1975 roku w Gironie (Hiszpania). Studiował pisanie scenariuszy w Centre Calassanç w Barcelonie, gdzie był uczniem słynnego reżysera i scenarzysty Joaquina Jordà. Jest autorem szeregu scenariuszy i reżyserem kilku różnych filmów krótkometrażowych. Za film The Fish of the River Lethe otrzymał nagrodę Elsa Peretti Foundation. W 2006 roku nakręcił swój pełnometrażowy debiut Railroad Crossing, który pokazywano na kilku festiwalach filmowych, między innymi w Rotterdamie. Następnie nakręcił krótkometrażowy dokument Origin, a także Unknown Soldiers (2008) — film dokumentalny o wojnie domowej, który zrealizował wspólnie z Isaki Lacuestem.

Filmografia:

  • 2012 – La lapidation de Saint Étienne / The stoning of Saint Stephen
  • 2006 –  Railroad Crossing

Program 2012

Google Translate