X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Sharqiya

Sharqiya · reż. Ami Livne
Francja, Niemcy, Izrael 2012, 85’

Pokazy

21/10, 20:30 · Kino Centrum

Trailer

Kamel to młody Beduin, który odczuwa dumę z bycia ochroniarzem na centralnym dworcu autobusowym Be’er Sheva. Mieszka w małej, praktycznie anonimowej wiosce na pustyni. Jej przywódcą jest brat Kamela Khaled, który pracuje w budownictwie i pojął za żonę 21-letnią Nadię. Khaled nie aprobuje pracy wykonywanej przez Kamela, co powoduje narastanie napięcia w stosunkach między braćmi. Pewnego dnia wracający z pracy Kamel odnajduje wystawiony przez władze nakaz wyburzenia. Następnego dnia Khaled rezygnuje z pójścia do pracy i zostaje w wiosce, aby trzymać straż i stawić czoła służbom ewakuacyjnym, które pojawią się w ich domach. Kamel pojmuje, że los całej wioski spoczywa w jego rękach. W czasie jednej z wacht na dworcu autobusowym przychodzi mu do głowy pewien pomysł. Ostrożnie składa niewielki ładunek wybuchowy i zabiera go ze sobą do pracy na dworcu, gdzie przez nikogo niewidziany umieszcza go pod jedną z ławek. Kilka sekund później „przypadkowo odkrywa” bombę. Policja i dziennikarze szturmują dworzec autobusowy realizując plan wymyślony przez Kamela. Przez te kilka chwil to on będzie uważany za bohatera...

Reżyser:Ami Livne
Scenariusz:Guy Ofran
Muzyka:Zohar Sela
Zdjęcia:Boaz Yehonathan Ya’acov
Montaż:Zohar Sela
Obsada:Adnan Abu Wadi, Maysa Abed Alhadi, Adnan Abu Muhareb, Eli Menashe
Nagrody:Nagroda za Najlepszy Film, Najlepsze Zdjęcia i Najlepszy Montaż / Best Film Award, Best Cinematography, Best Editing – MFF w Jerozolimie / Jerusalem FF (2012); Specjalne wyróżneinie / Special mention – MFF w Pesaro / Pesaro FF (2012); Sekcja Panorama na MFF w Berlinie oraz sekcja ACID w Cannes – oficjalna selekcja / Panorama section – Berlinale and ACID section – Cannes — official selection (2012)

Ami Livne urodził się w 1975 roku w Tel Awiwie w Izraelu. W 2003 roku ukończył wydział filmowy na Beit Berl Academic College. Od tego czasu napisał, wyprodukował i wyreżyserował kilka krótkometrażowych dramatów i filmów dokumentalnych. Sharqiya to jego debiut w kategorii filmów pełnometrażowych.

Filmografia:

  • 2012 – Sharqiya

Program 2012

Google Translate