X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Twoja siostra

L’Enfant d’en haut · reż. Ursula Meier
Szwajcaria, Francja 2012, 97’

Pokazy

22/10, 20:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Luksusowy kurort narciarski w Szwajcarii. U podnóża gór, w dolinie przemysłowej mieszka dwunastoletni Simon wraz z bezrobotną siostrą Louise. Simon każdego dnia jedzie wyciągiem narciarskim do tego ekskluzywnego świata pod chmurami, aby kraść sprzęt narciarski bogatym turystom i sprzedawać go miejscowym dzieciakom mieszkającym w dolinie. Jego partnerem w tym procederze staje się nieuczciwy Brytyjczyk, który przyjechał do pracy sezonowej w kurorcie. W efekcie Simon zaczyna postępować coraz śmielej, co nie pozostaje bez wpływu na relacje z siostrą. Ekskluzywny świat kurortu staje się jego opoką, gdy Simon i jego siostra muszą stawić czoła prawdzie, którą od dawna próbowali wymazać z pamięci.

Oto, co o filmie powiedziała jego reżyserka: „Twoja siostra to historia dziecka, które chce coś osiągnąć w świecie, w jak najszerszej definicji tego pojęcia. Simon szuka awansu w wymiarze fizycznym, społecznym i finansowym. Świat istniejący u podnóża gór to pustkowie pełne smutku, błota i mgły – zarówno dosłownie, jak i symbolicznie, natomiast świat na szczycie góry to ogród rozkoszy ziemskich.”

Reżyser:Ursula Meier
Scenariusz:Antoine Jaccoud, Ursula Meier
Muzyka:John Parish
Zdjęcia:Agnès Godard
Montaż:Nelly Quettier
Obsada:Léa Seydoux, Kacey Mottet Klein, Martin Compston, Gillian Anderson
Nagrody:Srebrny Niedźwiedź / Silver Bear – Nagroda Specjalna / Special Price (Berlinale, 2012); Specjalne Wyróżnienie Jury / Special Jury Mention (Monterrey FF, 2012)

Ursula Meier urodziła się w 1971 roku. Jest reżyserką filmową o francusko-szwajcarskim pochodzeniu. Ukończyła belgijski Institut des Arts de Diffusion (Instytut Sztuk Wizualnych). Na festiwalu Festival du Film Francophone d’Angoulęme w 2008 roku otrzymała nagrodę dla Najlepszego Reżysera za Home — jej pierwszy pełnometrażowy film kinowy. Rok później film zdobył również nagrodę Swiss Film Prize w kategoriach Najlepszy Film oraz Najlepszy Scenariusz (wspólnie z Antione Jaccoud). Jej najnowszy film Twoja siostra został wybrany jako szwajcarski kandydat w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny podczas 85. edycji wręczania Nagród Akademii Filmowej.

Filmografia:

  • 2012 – Twoja siostra / Sister
  • 2008 – Home

Program 2012

Google Translate