X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Paul Trynka

autor książki „Starman. Człowiek. który spadł na ziemię”

20.10, 18:00 · Kawiarnia „Wejściówka”

Wstęp wolny

Paul Trynka to autor książki David Bowie. Starman. Człowiek, który spadł na ziemię — bestsellerowej biografii tej legendarnej postaci świata kultury. Zarówno recenzenci, jak i przyjaciele i muzycy współpracujący z artystą, określili książkę mianem biografii „ostatecznej”. Książka została wydana w USA i Wielkiej Brytanii, a następnie przetłumaczona na polski, niemiecki, hiszpański, estoński i wiele innych języków.

Trynka zasłynął także napisaniem „ostatecznych” biografii dwóch przyjaciół Bowiego — Iggy'ego Popa oraz Briana Jonesa, założyciela zespołu Rolling Stones. Był także wydawcą magazynu „MOJO” — międzynarodowej biblii muzyki rockandrollowej, a także publikował obszerne artykuły na temat muzyki i kultury popularnej i dawał wykłady z dziedziny muzyki na brytyjskich uczelniach, m.in. na The University of South Wales i w Bath Spa.

Biografię David Bowie. Starman. Człowiek, który spadł na ziemię wydano wiosną 2011 r., a krytyk z magazynu „Rolling Stone” uznał ją „najbardziej kompletnym i frapującym portretem życia Davida Bowiego, jaki kiedykolwiek powstał”. Najnowsze wydanie brytyjskie zostało uzupełnione o opis ostatniego aktu z jego życia — niesamowitego i ostatecznego zniknięcia. Iggy Pop. Open Up and Bleed. Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca to biografia poświęcona Iggy’emu Popowi, którą magazyn „Vanity Fair” określił mianem „wspaniałej”. Książka została wyróżniona tytułem Notable Book w stanie Michigan, skąd pochodzi Iggy. Paul Trynka jest także autorem takich książek, jak Denim: From Cowboys to Catwalk, która także zebrała mnóstwo pochlebnych opinii, oraz The Electric Guitar.

W 1996 roku Paul współpracował z fotografem Valem Wilmerem nad projektem pod nazwą Portrait of the Blues, który stanowił ustną opowieść o muzyce, na którą składały się wywiady z najważniejszymi muzykami bluesowymi z USA. Autorem przedmowy był John Lee Hooker. Książka jest postrzegana jako ostateczny dokument poświęcony tej muzyce, a jej fragmenty cytowano w książce towarzyszącej serialowi The Blues, wyprodukowanemu przez Martina Scorsese.

Program 2016

Google Translate