X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Bez Boga

Bezbog · reż. Ralitza Petrova
Bułgaria, Dania, Francja 2016, 99’ · polska premiera

17.10, 18:30 · CKK Jordanki

Kup lub zarezerwuj bilet

Gana mieszka w prowincjonalnym bułgarskim miasteczku, gdzie opiekuje się osobami w podeszłym wieku chorującymi na demencję. Jednocześnie para się handlem ich dowodami osobistymi na czarnym rynku złodziei tożsamości. Jest również uwikłana w jałowy związek z mechanikiem samochodowym, który nie przynosi spełnienia ― nie pociągają się już seksualnie, a ich jedyną oazą intymności jest wspólne uzależnienie od morfiny. Wydaje się, że sumienie pielęgniarki jest odporne na wszystko i nie porusza jej nawet nieumyślne morderstwo pacjenta, który grozi ujawnieniem jej mrocznych sekretów. Pierwszy wstrząs przychodzi w chwili, gdy Gana słyszy muzykę autorstwa Yoana ― nowego pacjenta, którego dowód osobisty zdążyła już przehandlować. Rodząca się empatia wobec starego mężczyzny kruszy gruby mur otumanionego narkotykami sumienia Gany. Kobieta dojrzewa do transformacji. Jednak wraz z aresztowaniem Yoana pod zarzutem oszustwa uświadamia sobie, że za szlachetne postępowanie płaci się bardzo wysoką cenę.

Reżyser:Ralitza Petrova
Scenariusz:Ralitza Petrova
Zdjęcia:Krum Rodriguez, Chayse Irvin
Montaż:Donka Ivanova, Ralitza Petrova
Obsada:Irena Ivanova, Ivan Nalbantov, Ventzislav Konstantinov, Alexandr Triffonov, Dimitar Petkov
Produkcja:Rossitsa Valkanova
Producent:Klas Film, Snowglobe, Alcatraz Films, Film Factory
Nagrody:MFF w Locarno / Locarno IFF – Złoty Lampart: Najlepszy Film, Srebrny Lampart: Najlepsza Aktorka, Nagroda Jury Ekumenicznego / Golden Leopard: Best Film; Silver Lampart: Best Actress, Prize of the Ecumenical Jury (2016); FF w Sarajewie / Sarajevo FF – Najlepsza Aktorka, Specjalna Nagroda Jury: Najlepszy Film / Best Actress, Special Award of the Jury: Best Film (2016)

Ralitza Petrova urodziła się w Bułgarii, ale mieszka i pracuje, przemieszczając się pomiędzy Anglią, Bułgarią i Francją. Studiowała sztuki piękne i reżyserię fabularną w brytyjskiej National Film and Television School. Nakręciła następujące filmy krótkometrażowe: Rotten Apple (2007), Above Us Only Sky (2008) oraz By the Grace of God (2009). Godless (2016) to jej pełnometrażowy debiut.

Filmografia:

  • 2016 — Bez Boga / Godless
  • 2009 — By the Grace of God
  • 2007 — Rotten Apple

Program 2016

Google Translate