X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Zdobywca Srebrnego Lwa w Wenecji otwiera 12. MFF Tofifest

Tegoroczny Srebrny Lew festiwalu filmowego w Wenecji — Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna w reżyserii Andrieja Konczałowskiego — otworzy 12. edycję MFF Tofifest. Mistrzowska opowieść o listonoszu z odciętej od świata rosyjskiej wsi uważana jest za jedno z najbardziej osobistych dzieł Mistrza.

The Postman’s White Nights / Belye nochi pochtalona Alekseya Tryapitsyna to film niezwykły. Przenosi nas do rosyjskiej wsi koło Archangielska pod kołem podbiegunowym, która praktycznie nie ma kontaktu ze światem. Dotrzeć do niej można jedynie płynąc łódką przez jezioro. Jedynym człowiekiem, który łączy mieszkańców ze światem zewnętrznym, jest listonosz Aleksiej Triapicyn. To prawdziwa postać. Konczałowski postawił bowiem w tym filmie na prawdziwe historie. Powstał fascynujący poemat o ludziach i ich uczuciach, o mikroświecie jakim jest ich wioska.

Nie jest dla mnie ważne, czy ten film będzie zdobywał nagrody, czy nie. Ważne jest, że ludzie zainteresowali się tym filmem, który przecież nie jest blockbusterem, a wychodzi prosto z mojego serca — mówił reżyser w wywiadzie po zdobyciu Srebrnego Lwa. Konczałowski przez rok szukał człowieka, który zagra w tym filmie. Listonosza Triapicyna znalazł przypadkiem. Kręcąc ten film nie szukałem ładnych widoków, kręciłem miejsca, w jakich żyje bohater filmu — dodał reżyser.

Konczałowski, znany z takich hitów kinowych, jak Tango i Cash z Sylvestrem Stallone, czy Uciekający pociąg z Jonem Voightem, tym razem pokazuje nam swoją drugą twarz. Opowiada kameralną historię, mającą uniwersalny przekaz. Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy Konczałowski mierzy się z tematem życia na rosyjskiej wsi. Wcześniej zgłębiał go filmach The Story of Asya Klyachina i Ryaba My Chicken.

Złoty Glob, wiele nominacji do Oscara, nagroda w Berlinie, nagroda jury w Cannes, Kryształowy Glob w Karlowych Warach, dwie główne nagrody w San Sebastian. Po obejrzeniu historii listonosza Trapicyna nikogo nie zdziwi fakt, że do tej galerii nagród Konczałowski dołączył Srebrnego Lwa z Wenecji, którym otworzymy Tofifest 2014.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest