X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Złoty Anioł Tofifest dla „Dziewczyny z szafy”

Nagrody Tofifest rozdane. Anioły zostają w Polsce. Podczas niedzielnej gali finałowej rozdano nagrody międzynarodowego festiwalu filmowego Tofifest w Toruniu. Grand Prix — Złotego Anioła w konkursie głównym On Air odebrali za znakomitą „Dziewczynę z szafy” reżyser Bodo Kox i producent Włodzimierz Niderhaus. Pozostałe nagrody podzielili miedzy siebie filmowcy z Polski, Kuby i USA.

Decyzję o nagrodzie dla „Dziewczyny z szafy” międzynarodowe jury podjęło jednogłośnie. Reżyser Bodo Kox podczas odbierania nagrody dziękował festiwalowi: „Ten festiwal dorastał wraz ze mną. Byłem tu, gdy był offowy i ja byłem offowcem. Dziś to międzynarodowy festiwal z klasą i dlatego cieszę się podwójnie z tego Anioła”. Nagrodę finansową ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pana Piotra Całbeckiego, odbierze producent filmu — dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus.

Nagroda w konkursie krótkometrażowym trafiła do kolejnego polskiego twórcy. Otrzymał ją Paweł Maślona za „Magmę”. Nagrodę w tym konkursie ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pan Bogdan Zdrojewski. Najlepszym reżyserem 11. edycji został kubański filmowiec Carlos Machado Quintela — twórca filmu „La Piscina / Basen”. Nagrodę w tym konkursie ufundowała dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, pani Agnieszka Odorowicz.

W konkursie polskim From Poland zwycięstwo odniosło „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, zaś w konkursie Lokalizacje — „Na własne ryzyko” Piotra Grabowskiego i Jacka Piotrowskiego. Wyróżnienia odebrali też Amerykanka irańskiego pochodzenia, reżyserka filmu krótkometrażowego „Needle” Anahita Ghazvinizadeh oraz Paweł Słomkowski, twórca „Sportowca”.

Tofifest udowodnił, że jest jedną z najważniejszych polskich imprez filmowych i że nadane mu miano „niepokornego festiwalu” nie jest zdaniem na wyrost. W tym roku wśród gości imprezy znaleźli się m.in. Ulrich Seidl, Krystyna Janda, Kazimierz Kutz, Małgorzata Szumowska, Wojciech Smarzowski, Marian Crişan, Martin Šulík, Jacek Dehnel i Danuta Wałęsa.

Festiwal pokazał ponad 100 filmów w kilkunastu pasmach, zaś towarzyszyły mu debaty, panele dyskusyjne, koncerty i sety DJ-skie. Kolejna edycja toruńskiej imprezy — jesienią 2014 roku. Wyniki Tofifest 2013:

Złoty Anioł w konkursie On Air

„Dziewczyna z szafy”, reż. Bodo Kox, Polska

Uzasadnienie: „Za przekonujące przedstawienie różnych sposobów postrzegania rzeczywistości niezależnie od tego, jak bardzo jest ona zakłócona”. Nagroda w wysokości 20 000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pana Piotra Całbeckiego.

Złoty Anioł dla najlepszego reżysera

Carlos Machado Quintela za „Basen/The Swimming Pool”, Kuba/Wenezuela/Hiszpania

Uzasadnienie: „Za czystość środków użytych dla uzyskania doskonałej kompozycji oraz za empatię, powściągliwość i wyrzeczenie”. Nagroda w wysokości 20 000 zł ufundowana przez dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, paną Agnieszkę Odorowicz.

Złoty Anioł w konkursie Shortcut

„Magma”, reż. Paweł Maślona, Polska

Uzasadnienie: „Za mistrzowskie ukazanie sytuacji wyalienowania ujętej w przemyślaną i zdyscyplinowaną formę”. Nagroda w wysokości 15 000 zł ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego.

Wyróżnienie w konkursie Shortcut

„Needle”, reż. Anahita Ghazvinizadeh, USA

Uzasadnienie: „Za stworzenie przekonywującej opowieści filmowej, która łączy w sobie prostotę oraz bogactwo merytorycznych znaczeń”.

Złoty Anioł w konkursie From Poland

„Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca, Polska

Nagroda widzów festiwalu.

Złoty Anioł w konkursie Lokalizacje

„Na własne ryzyko”, reż. Piotr Grabowski, zdj. Jacek Piotrowski, Polska

Uzasadnienie: „Za umiejętność opowiedzenia historii i wydobycie z aktora prawdy”.

Wyróżnienie w konkursie Lokalizacje

„Sportowiec”, reż. Paweł Słomkowski, Polska

Uzasadnienie: „Za wrażliwą obserwację zmagań bohatera z samym sobą”.

Nagroda Publiczności

„Wejście Smoka”, reż. Robert Clouse, USA

Nagrody specjalne — specjalne wyróżnienia festiwalu Tofifest

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest