X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Zapraszamy na środowe spotkania!

Zapraszamy na środowe (21 października 2015 roku) spotkania 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filowego Tofifest. Wstęp wolny.

Kolejne spotkanie ze zdolnymi twórcami województwa kujawsko-pomorskiego. Po drugiej części „Lokalizacji” będziemy mogli zadać pytania m.in. Andrzejowi Cichockiemu, reżyserowi i operatorowi filmowemu, który w realiach Torunia i Grudziądza osnuł fabułę krótkiego metrażu „Supernova”. Będzie z nami także Jerzy Przeczewski i Karolina Ford — młoda reżyserka i fotografka, absolwentka toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych — którzy opowiedzą o swoim filmie „Prześwity”. Na spotkaniu pojawi się także Mateusz Buława, który, pomimo wyjątkowo młodego wieku, wyreżyserował już kilka krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Na Tofifest 2015 zobaczymy jego obraz „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić”.

Znakomity odtwórca filmowy i teatralny, laureat nagrody dla najlepszego aktora podczas 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znany z roli w takich filmach, jak „Świadek koronny” czy „Wymyk”. O kim mowa? Chodzi oczywiście o Roberta Więckiewicza. W tym roku wystąpił w debiutanckim filmie Jerzego Zielińskiego „Król życia”, po pokazie którego spotka się z widzami toruńskiego festiwalu.

Wyjątkowy gość tegorocznego Festiwalu. Aktorka filmowa i teatralna, działaczka społeczna, założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”. Niezwykła i inspirująca tłumy Polaków kobieta — Anna Dymna. Do Torunia przyjechała odebrać specjalnego Złotego Anioła za „niepokorność twórczą”. Spotkanie z widzami odbędzie się po pokazie legendarnego filmu Janusza Majewskiego „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”.

Prezentowany na tegorocznym Berlinale, nominowany do Kryształowego Niedźwiedzia film Yosefa Barakiego „Mina Walking” poprzedzi debatę specjalną festiwalu. Jest to historia 12-letniej Miny, afgańskiej dziewczynki zajmującej się ulicznym handlem. Surowe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia eksponują tragizm przedwczesnego wchodzenia w dorosłość i walkę o przetrwanie w świecie pełnym ryzyka.

Tuż po pokazie filmu wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania: co o muzułmańskim świecie mówi kino? Jakie miejsce w świecie Islamu zajmuje kobieta? Czy należy bać się napływu imigrantów do Europy? Pierwsza w regionie kujawsko-pomorskim, otwarta debata o (rzekomej) inwazji Islamu na Europę odbędzie się w środę 21 października o g. 19.00 na Dużej Scenie „Od Nowy”. Yosef Baraki, reżyser filmu, także weźmie udział w dyskusji. Oprócz tego gościć będziemy Agatę Pospieszyńską — znawczynię kina arabskiego oraz dziennikarzy Pawła Lisickiego („Do Rzeczy”) i Natalię Waloch („Gazeta Wyborcza”, „Wysokie Obcasy”). Debatę poprowadzi Artur Zaborski, krytyk filmowy.

„Noc Walpurgi” to zupełnie niezwykłe kino — utrzymane w czarno-białej, nieco przydymionej stylistyce, niczym wyjęty z 20-lecia międzywojennego obrazek. O filmie, a także innych aspektach pracy twórczej, opowie jego autor, Marcin Bortkiewicz. Słupski reżyser współpracuje z teatrami z całej Polski — przez wiele lat związany z Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu. Jest też scenarzystą, dramaturgiem i aktorem.

Związany z PWSFTviT w Łodzi Magnus van Horn urodził się w Göteborgu, jednak od wielu lat mieszka i tworzy w Warszawie. Jest autorem wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych, takich jak „Echo” (2009) czy „Bez śniegu” (2011). „Intruz” to jego pełnometrażowy debiut. Film otrzymał już nagrody na wielu festiwalach, m.in. na tegorocznym FF w Gdyni. O tej wyjątkowej produkcji polsko-szwedzkiej opowie producent, Mariusz Włodarski.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest