X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Blok konkursowy II

Sobota, 10 grudnia 2011 roku, godzina 17.00

3 dni wolności

reż. Łukasz Borowski, Polska 2011, 28'

Po piętnastu latach Piotr opuszcza więzienie. Najprostsze czynności stanowią dla niego prawdziwe wyzwanie. Zagubiony i oszołomiony, a jednocześnie zafascynowany stara się zrozumieć dzisiejszy świat. Nie to okaże się jednak dla niego najtrudniejsze. W ciągu przepustki będzie musiał zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość, wybrać to, co dla niego najważniejsze. W jaki sposób wykorzysta trzy dni wolności?

Film powstał w ramach Programu Dokumentalnego prowadzonego przez Szkołę Wajdy.

Nagrody

Decrescendo

reż. Marta Minorowicz, Polska 2011, 25'

Muzyka grana przez młodego terapeutę wprowadza nas w świat mieszkańców domu spokojnej starości. Jego towarzystwo sprawia, że czują się znów potrzebni i wysłuchani. Równocześnie on sam, codziennie stykając się z nieuchronnością śmierci, próbuje odnaleźć sens we własnym życiu. Muzyczny termin decrescendo nabiera tutaj nowego, egzystencjalnego znaczenia.

Film powstał w ramach Programu Dokumentalnego prowadzonego przez Szkołę Wajdy.

Nagrody

Paparazzi

reż. Piotr Bernaś, Polska 2011, 33'

Film Piotra Bernasia opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. „Paparazzi” to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego, Przemysława Stoppy – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa sie dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie jak wobec świata, na który poluje.

„Paparazzi” to film o świecie pogubionych wartości i nagiętych zasad – pokazuje jednak, że zawsze mamy szansę, aby zdecydować, jakim człowiekiem będziemy jutro.

„Paparazzi” został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Filmu Krótkometrażowego 2011. Oświadczenie jury brzmiało następująco: „Polski film Paparazzi śledzi profesjonalistę, który wykonuje brudną robotę fotografa brukowców, i jednocześnie opisuje duszę człowieka mierzącego się zarówno z okrutną rzeczywistością historii jak i małymi problemami życia codziennego. Po obejrzeniu tego filmu może nawet Polański pozwoli się sfotografować”.

Film powstał w ramach Programu Dokumentalnego prowadzonego przez Szkołę Wajdy.

Nagrody m.in.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest