X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Niepokorne kino libańskie

Sobota, 10 grudnia 2011 roku, godzina 19.00
Po filmach spotkanie z Haliną Lisowską-Chehab

Sea Sonata (Sonata morska)

reż. Rakan Mayasi, Liban 2010, 28'

Opowieść o czterech emigrantach, którzy wyruszają z wybrzeży Libanu w kierunku Europy. Strach związany z nielegalną podróżą i ciasna przestrzeń przemytniczej łodzi prowokują zwierzenia, ale i konflikty. Palestyńczyk, Irakijczyk, Syryjczyk i Lankijczyk, każdy ze swoim bagażem doświadczeń z Libanu, spotykają się na drodze do świata marzeń.

Of this country (Z tej ziemi)

reż. Sahar Assaf, Liban 2001, 15'

Dokument o życiu jednego z plemion libańskich Beduinów. Ich zwyczaje są dla większości Libańczyków tak samo egzotyczne jak dla nas. Ci mieszkający w górach koczownicy należą do grup społecznych znajdujących się na pograniczu wykluczenia. Na ile taka sytuacja jest ich własnym wyborem? Jaka jest tu rola państwa, a jaka społeczeństwa obywatelskiego?

Tattooed Eye (Tatuaż na oku)

reż. Youmna Itani, Liban 2010, 29'

Akcja rozgrywa się w ubogiej dzielnicy drugiego co do wielkości miasta Libanu, w Tripoli. Ibrahim, siedemnastoletni chłopak obraca się w środowisku, w którym bieda, narkotyki i przemoc w rodzinie stanowią brutalną codzienność.

So it will only be a memory… Women fighters
(Aby pozostało wspomnieniem… Bojowniczki)

reż. Sahar Assaf, Liban 2008, 20'

Rozmowy z czterema bojowniczkami milicji libańskiej z czasu wojny domowej 1975–1990. Jak to się stało, że jako kobiety trafiły do oddziałów zbrojnych? Jakie wartości przyświecały ich walce? Kim są dziś?

Halina Lisowska-Chehab

Halina Lisowska-Chehab jest animatorem kultury, filologiem i biznesmenką. Związana z Libanem od lat osiemdziesiątych, wielokrotnie koordynowała projekty w dziedzinie kultury, wymiany gospodarczej i społeczeństwa na styku Polski i Libanu. Przekładała na Polski między innymi jednego z najwybitniejszych pisarzy libańskich Amina Maaloufa. Jest doskonałym znawcą życia społeczno-politycznego Libanu ostatnich dziesięcioleci. Halina Lisowska będzie gościem spotkania po pokazach filmowych.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest